| Part Number | SMCJ75CA-E3 57T |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 807780 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Bi-Dir 75V 1.5KW 2-Pin SMC T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SMCJ75CA-E3 57T |
| Datasheet download |
| Part Number | SMCJ75CA-E3 57T |
|---|---|
| Direction Type | Bi-Directional |
| Pin Count | 2 |
| Product Dimensions | 7.11 x 6.22 mm |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Peak Pulse Current | 12.4 A |
| Maximum Clamping Voltage | 121 V |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Minimum Breakdown Voltage | 83.3 V |
| Maximum Reverse Leakage Current | 1 uA |
| Supplier Package | SMC |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 75 V |
| Package | 2SMC |
| Replacement Part Number | PART-SMCJ75CA-E3 57T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Fairchild Semiconductor | Diode TVS Single Bi-Dir 14V 1.5KW 2-Pin DO-214AB T R Download PDF datasheet for SMCJ14CA.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 30V 5KW 2-Pin Case P600 T R Download PDF datasheet for 5KP30A-E3 54.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 33.3V 1.5KW 2-Pin Case 1.5KE T R Download PDF datasheet for 1.5KE39CAHE3 54.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 23.1V 400W 2-Pin DO-214AC Plastic T R Download PDF datasheet for TPSMA27AHE3_A H.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 5V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ5.0AHE3 52.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 33.3V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for P6SMB39CA-E3 52.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 24V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ24A-E3 57T.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 459V 600W 2-Pin DO-15 T R Download PDF datasheet for P6KE540A-E3 54.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Diode TVS Single Uni-Dir 60V 1.5KW 2-Pin DO-214AB T R Download PDF datasheet for SMCJ60A.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 36V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ36CA-E3 61.pdf |